poniedziałek, 20 sierpnia 2018 Imieniny: Bernard, Samuel

Bojkotują rozmowę o edukacji

Dzisiejsza XXVIII Sesja Rady Gminy Mogilany w wyniku braku kworum została zakończona ledwie chwilę po jej otwarciu. Przybyło tylko 5 z 15 radnych. Dziesięcioro radnych nie chciało dyskutować o tym, gdzie dzieci będą się uczyły w związku z reformą edukacji. Wbrew statutowi nie ustalono następnego terminu

Sesja została zwołana na podstawie  §15 ust. 2 Statutu Gminy Mogilany, który mówi o zwołaniu sesji w trybie nadzwyczajnym. To wszystko wskutek wejścia w życie przepisów dotyczących przeforsowanej przez rząd reformy edukacji, polegającej na wygaszaniu gimnazjów. W planie było kilka uchwał, które nazwać by można kolejnymi próbami porządkowania przez wójta w związku z działaniami rady oraz dwie „oświatowe”, najważniejsze:

 • Uchwała ws. projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów, prowadzonych przez Gminę Mogilany, do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego ustawą Prawo Oświatowe

 • Uchwała ws. ustalenia opłat za świadczenia udzielane przez przedszkole samorządowe i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, prowadzonych przez Gminę Mogilany, dla dzieci w wieku do lat 5
  / proponowany porządek obrad

Nie wszyscy radni chcieli zająć się zmianami dotyczącymi wprowadzania reformy edukacji. Poza przewodniczącym Grzegorzem Stokłosą na sesję przyszli tylko: Maria Kotarba, Rafał Młynarczyk, Jerzy Przeworski i Czesław Szczurek. Przewodniczący nie poinformował o radnych, którzy by usprawiedliwiali swoją dzisiejszą nieobecność. Pamiętać należy, że zgodnie z art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym pracodawca obowiązany jest zwolnić Radnego od pracy zawodowej w celu umożliwienia mu brania udziału w pracach organów gminy.

Jeśli któryś z radnych chciałby wyjaśnić dlaczego nie znalazł czasu na sesję – zachęcamy do przesłania maila na adres: redakcja@lovegmina.pl

W związku z taką nieobecnością przewodniczący rady był zmuszony stwierdzić brak kworum (min. 8 radnych). Przewodniczący zaproponował nowy termin sesji na dzień 16 lutego – a więc w ciągu 20 dni od pierwotnego terminu (przypomnijmy, że była to sesja zwołana w trybie przyspieszonym). Wójt Piotr Piotrowski poprosił o zmianę terminu, ponieważ 16 lutego będzie nieobecny. Z kolei Jolanta Jurkiewicz – kierownik Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół zwróciła uwagę na terminy, jakie obowiązują ws. przesyłania dokumentów związanych z obwodami szkół. Grzegorz Stokłosa przychylił się do tych głosów, jednak nie podał innego terminu, ograniczając się do stwierdzenia, że będzie on ustalony.

Statut Gminy Mogilany przewiduje w takiej sytuacji konkretne postępowanie:

§ 22 3. W przypadku braku quorum Przewodniczący ustala nowy termin sesji.
/ Statut Gminy Mogilany

Pomimo obecności sołtysów, dyrektorów placówek oświatowych i kilku osób na publiczności sesja musiała zostać zakończona. Na sesję przyjechali również pracownicy Agencji Nieruchomości Rolnych z Rzeszowa – w sprawie braku decyzji rady o wykupie lub zwrocie nieruchomości przekazanych przez ANR 10 lat temu. W związku z zamknięciem sesji wójt poprosił gości o przedstawienie sytuacji zebranym, niezależnie od braku sesji (o „problemie z działkami” napiszemy w osobnym tekście).

Nie przychodząc na sesję radni pokazali brak szacunku w stosunku do urzędników i innych zebranych na sesji, a może przede wszystkim w stosunku do sprawowanego przez siebie mandatu. 


Temat bojkotowania sesji przez radnych pojawia się często w mediach. Trzeba zaznaczyć, że nieodbycie się jednej sesji nie jest jeszcze wielkim problemem, ale z pewnością stanowi niepokojący symptom. Prawnicy z urzędów wojewódzkich wskazują na potrzebę dokonania zmian w przepisach, które pozwoliłyby im skutecznie dyscyplinować samorządowców bojkotujących sesje.

– Tworząc ustawę o samorządzie, nikt nie przewidział, że radni będą bojkotować posiedzenia rady. Dlatego trzeba wprowadzić przy wojewodzie komisję dyscyplinarną i dodatkowo dotkliwe kary finansowe. A jeśli to by nie zadziałało, wojewoda powinien mieć możliwość wygaszenia mandatu radnego. Teraz nie ma takiej możliwości – podkreśla prof. Bogumił Szmulik, radca prawny, Kancelaria Radców Prawnych Szmulik i Wspólnicy sp. k.
Radni bezkarnie paraliżują gminy, gazetaprawna.pl, 17.05.2016

Jeśli chodzi o finanse (na sali od razu pojawiły się głosy, by radnym obciąć diety) to mówi o tym uchwała  Uchwała Nr XXII/158/2008 Rady Gminy Mogilany z dnia 26 listopada 2008 roku w sprawie: wysokości diet w formie miesięcznych ryczałtów przysługujących Radnym oraz zasad  ich ustalania […]. Na jej podstawie radni mają potrącany procent od swojej diety.

Za przewodniczenia radą przez Marka Sikorę wynosił on 20% miesięcznych środków, jednak w 2012 roku – podczas kadencji przewodniczącej Małgorzaty Okarmus – został obniżony do 5%. Zgodnie z uchwałą Rady Gminy Mogilany przewodniczący otrzymuje miesięcznie 1 324,00 zł , wiceprzewodniczący – 950,00 zł, przewodniczący komisji – 920,00 zł, a pozostali radni 750,00 zł.

Tagi wpisu: , , , , , , , , , , , , , , , ,

2 komentarze

 1. Szanowni Państwo,
  informuję, że moja nieobecność, radnego Gminy Mogilany, na sesji Rady Gminy Mogilany zwołanej w trybie nadzwyczajnym na wniosek wójta Piotra Piotrowskiego w dniu 27.01.2017 była spowodowana moim udziałem w międzynarodowej konferencji w dniach od 24-28 stycznia br. (zagraniczny wyjazd służbowy). Konferencja była zaplanowana już w grudniu 2016 i wtedy też potwierdziłem w niej uczestnictwo.

  Z poważaniem,
  Zbigniew Staszczak
  Radny Gminy Mogilany

 2. Ciekawa gmina… Długi, kłótnie, zaniedbania ciągnące się od lat, brak infrastruktury. Obawiam się ze nowy wójt sam tego nie udźwignie, szkoda 🙁 Czasami stare, jeśli skostniale powinno usunąć się na bok i dać szansę nowemu!

Trackbacki/Pingbacki

 1. Nie było radnych – nie będzie wójta | LOVEgmina.pl - […] Bojkotują rozmowę o edukacji […]
 2. Mogilany: bez zmian w sieci | LOVEgmina.pl - […] CZYTAJ WIĘCEJ: […]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *