niedziela, 19 sierpnia 2018 Imieniny: Jan, Bolesław

Co z kurami i grypą?

Nakaz utrzymywania w zamknięciu ptactwa domowego jest już nieaktualny. Minister rolnictwa i rozwoju wsi cofnął zakaz ponieważ poprawiła się sytuacja epizootyczna

Wielu rolników apelowało,  że w związki ze zbliżającymi świętami przepisy powinny zostać złagodzone. W środę 5 kwietnia w Dzienniku zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dzięki niemu od 6 kwietnia kury można wypuszczać (rozporządzenie wchodzi w życie dzień po ogłoszeniu).

Nie oznacza to jednak, że żadne zakazy i nakazy w związku z epidemią ptasiej grypy już nie obowiązują.

„W rozporządzeniu utrzymano wysoki poziom bioasekuracji jednak zrezygnowano z krytykowanego przez hodowców gęsi oraz producentów jaj z wolnego wybiegu zakazu przebywania drobiu na zewnątrz. Nowe przepisy uchyliły także zakaz organizowania targów i wystaw ptaków”, podaje Krajowa Izba ProducentówDrobiu i Pasz.
/ Kury wychodzą na wolność, strefaagro.gazetakrakowska.pl

Zapoznaj się z rozporządzeniem / strona Starostwa Powiatowego

Obowiązujące nakazy:

  • głoszenia do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krakowie miejsca, adresu, gatunku oraz ilości utrzymywanego drobiu z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych, (Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Krakowie, lek. wet. Kazimierz Żak, ul. Lublańska 11, 31-410 Kraków, tel: 12 411-25-69, fax: 12 411-25-69, email: krakow.piw@wetgiw.gov.pl),
  • utrzymywania drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki,
  • przechowywania paszy dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami,
  • karmienia i pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych w niewoli w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami,
  • wyłożenia mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób.

info: Gazeta Krakowska, Starostwo Powiatowe w Krakowie

Tagi wpisu: , ,

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *