niedziela, 19 sierpnia 2018 Imieniny: Jan, Bolesław

Komisja zajmie się studium

Studium zagospodarowania Gminy Mogilany to gorący temat. Komisja Gospodarczo-Komunalna początkowo nie chciała się zająć tym tematem, teraz jednak Grzegorz Malik, przewodniczący komisji zaprasza na osiem posiedzeń komisji w maju i czerwcu

Posiedzenia będą dotyczyły poszczególnych miejscowości, tak aby zainteresowani w nich mogli uczestniczyć. Już teraz można sobie zaplanować terminy:

  • 8 maja 2017 r. – Buków i Kulerzów

  • 15 maja 2017 r. – Brzyczyna i Chorowice

  • 22 maja 2017 r. – Gaj

  • 29 maja 2017 r. – Libertów

  • 5 czerwca 2017 r. – Mogilany

  • 12 czerwca 2017 r. – Włosań

  • 19 czerwca 2017 r. – Konary

  • 26 czerwca 2017 r. – Lusina

Wszystkie spotkania odbędą się o godz. 16.00 w sali narad Urzędu Gminy Mogilany.


Na wcześniejszych posiedzeniach Komisji padła propozycja, by zorganizować posiedzenia w ciągu trzech dni od rana i wtedy przedstawiciele autorów dokumentu, firmy SoftGis, oferowali swój udział w pracach radnych. Przewodniczący Malik zdecydował jednak o rozwleczeniu tych prac na 8 tygodni i rozpoczynanie posiedzeń w godzinach popołudniowych.

Na sesji 30 marca 2017 r. – na której zaskakująco znalazł się już punkt dotyczący uchwalenia studium – dziewięcioro radnych zdecydowało o zdjęciu w ogóle punktu z porządku obrad. Tłumaczyli to brakiem wszystkich dokumentów, gdyż żądają nie tylko pism, które są wymagane w ministerialnym rozporządzeniu (te wójt Piotr Piotrowski przekazał 27 stycznia 2017 r.). Po tej sesji w okolicach Niedzieli Palnowej w całej gminie rozkolportowano ulotki podające listę radnych, którzy wstrzymali prace nad studium oraz listę powodów dla których studium winno być uchwalone. Wśród mieszkańców ulotka wzbudziła kontrowersje – jedni ze wzburzeniem reagowali na takie decyzje rady, podczas gdy pozostali krytykowali rozdawanie takich ulotek w świętym dla chrześcijan tygodniu.

Urząd Gminy Mogilany z kolei opublikował pismo autorów studium ws. prac nad nowym Kodeksem Urbanistyczno-Budowlanym.

W świetle założeń tego projektu, radykalnej zmianie ma ulec zakres samego studium, co może oznaczać, że wykonane do tej pory prace mogą zostać zniweczone i całą procedurę będzie należało wykonać od początku.
/ opinia SoftGis, 6 kwietnia 2017 r.


Temat studium był również mocno komentowany w dwóch gazetach lokalnych: Mogilany.Info oraz RAZEM.

W gazecie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany (nr WIOSNA 2017) w niepodpisanym artykule „Po nas choćby potop – nowy projekt studium” informowano, że dokument stoi w kolizji z zasadami ładu przestrzennego i zrównoważonego rozwoju, Sam artykuł kończy się pytaniem:

Czy opracowując nowy projekt wójt kierował się rzeczywistymi potrzebami większości mieszkańców czy interesami lobbystów i deweloperów?
/ Po nas choćby potop – nowy projekt studium, „Mogilany.Info” -nr WIOSNA 2017, s. 20

Z kolei gazeta Stowarzyszenia Przyjazna Gmina Mogilany (zarząd organizacji odciął się od treści w niej publikowanych) przypomniała całą historię uchwalania studium w Gminie Mogilany. Grzegorz Nędza, autor artykułu Studium w swym tekście doszedł do konkluzji, że jeśli rada nie zajmie się studium, to trzeba będzie rozpocząć zbieranie podpisów pod referendum nad odwołaniem rady.

Mieszkańcy oczekują otwartej dyskusji i decyzji, a nie ustaleń w zamkniętym gronie. […] Jeśli rada gminy działa na szkodę mieszkańców, to taką radę należy odwołać w trakcie trwania kadencji i skrócić jej szkodliwą działalność.
/ Studium czy referendum, „RAZEM” – nr 1 (16) 2017 – styczeń/marzec

Czy taki harmonogram prac komisji oznacza, że studium będzie procedowane na sesji Rady Gminy Mogilany w dniu 29 czerwca 2017 r.? Sesje standardowo w tej kadencji odbywają się w ostatni czwartek miesiąca. 


www.mogilany.pl, "Mogilany.Info", "RAZEM", ulotka "STUDIUM"

Tagi wpisu: , , , , ,

Jeden komentarz

  1. Czy radni nie zmęczą się za bardzo. Przez dwa miesiące będą się zajmowali gotowym studium!? Czyż nie wystarczająco długo się nim zajmowali? Niech się zdecydują. Jeśli uważają, że jest dobre, niech uchwalą. Jeśli uważają, że jest złe, niech to uzasadnią i zlecą firmie poprawienie. To co proponują radni jest markowaniem pracy.

Trackbacki/Pingbacki

  1. Zaczynają prace nad studium - LOVEgmina.pl | LOVEgmina.pl - […] Komisja zajmie się studium […]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *