poniedziałek, 17 grudnia 2018 Imieniny: Olimpia, Łazarz

Komu remiza?

Nie ma co ukrywać, że remizy  na terenach wiejskich często stanowią centrum lokalnego życia. Samorząd Województwa Małopolskiego ogłosił nową edycję konkursu „Małopolskie Remizy 2017”. Gminy mają czas na składanie wniosków do 28 lutego br.

2,5 mln zł przeznaczy Zarząd Województwa Małopolskiego na tegoroczną edycję konkursu. Startować w nim mogą gminy z terenu województwa małopolskiego – chodzi o dofinansowanie na prace budowlane i remontowe w remizach strażackich. W szczególności można zyskać środki na zakup materiałów budowlanych oraz przeprowadzenie prac remontowych w strażnicach, szczególnie w ich części operacyjno-technicznej. Dofinansowane zostaną też prace polegające na zagospodarowaniu terenu wokół remiz.
 ->
Natomiast na remonty obejmujące termomodernizację budynku, wymianę okien i drzwi, wykonanie lub modernizację instalacji wewnętrznej c.o. i/lub c.w.u. obejmującej również modernizację kotłowni oraz inwestycje dotyczące wykorzystania odnawialnych źródeł energii (np. kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, kotłów na biomasę) lub związanych z likwidacją niskiej emisji można starać się o środki z konkursu, jaki ogłasza Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
 ->
W gminie Mogilany same remizy miały NIE być budowane – z powodów finansowych.
Zdecydowano się na budowę świetlic wielofunkcyjnych, służących wielu grupom społecznym w miejscowościach. Na taką budowę czeka m.in. Buków i Włosań. W przypadku tej drugiej miejscowości wójt Krzysztof Musiał obiecał straży inwestycję i przygotował nawet jej projekt. Projektowi skończy się „termin ważności”, gdyż inwestycja nie dość, że w chwili obecnej nie ma finansowania jej budowy, to została przez radnych wykreślona z Wieloletniej Prognozy Finansowej, czyli dokumentu na najbliższe lata. Decyzją rady zostanie rozpoczęta budowa świetlicy wiejskiej w Konarach.

fot. remiza OSP we Włosani

 

Tagi wpisu: , , , , , , , ,

7 komentarzy

 1. jestem od kilku lat mieszkancem włosani i smiem twierdidz ze remiza ta to naprawde ruina jeszcze chwile i zapadnie sie do srodka odrapana i obskurna. szkoda ze nasi biedni strazacy ochotnicy nie maja sie gdzie nawet wodki napic!

  • Ale jakiej wódki? Remiza jest potrzebna do wypicia wódki? To chyba jakieś żarty.

   Remiza-świetlica jest potrzebna do przygotowywania się wam przed i po akcji, ale przede wszystkim dla waszej orkiestry! – świetna!!!! ale nie warto się ograniczać tylko do remizy – warto zrobić miejsca dla różnych grup – w każdej miejscowości są różne

   • Z tego co zauważyłem straż nikomu miejsca nie ograniczała. Zumba fitnes zebrania wiejskie inne imprezy i spotkania. A oni doprowadzili teren do stanu jakiego jest (przypominam jak wyglądał lata temu) i na pewno dla każdego znajdą swój kąt. Nie dzielimy skóry na niedźwiedzi u. Ważne żeby straż przetrwała. A do tego potrzebny jest im budynek. Przechodziłem z moją pociechą obok strażnicy gdy pucowali swój wóz. Zaprosili nas. Było miło. Dziecko w niebo wzięte. Ale ubolewanie nad stanem technicznym budynku. Chłopaki mają zapał ale nie mają zaplecza. Zawsze na końcu listy potrzeb.

 2. Nasi strażacy od lat organizują imprezy integracyjne (pikniki, festyny), prężnie działa orkiestra, uczą dzieci, zabezpieczają imprezy, organizują zbiórki krwi, zbiórki dla potrzebujących, a przede wszystkim stoją na straży bezpieczeństwa naszej wsi. Szkoda ze radni si na nich wypinaja od lat.

  • Gmina biedna, więc jak jest okazja to trzeba szukać środków poza nią. Tylko potrzeba ludzi co by w naszym imieniu chcieli zająć się tą całą biurokracją-niestety.

 3. Czy to oznacza że gmina Mogilany wzięła udział w tym konkursie? I jak, jako mieszkańcy możemy „głosować”?

  • Ale tu głosowanie nic nie ma do rzeczy! Gmina musi chcieć, a pieniędzy nie ma nie tylko na budowę w tym roku ale rada to usunęła z wieleletniego planu

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *