niedziela, 19 sierpnia 2018 Imieniny: Jan, Bolesław

Odejdą z gminy Mogilany?

Stowarzyszenie „Dla Włosani” wraz z sołtysem mówią dość mogilańskim samorządowcom i chcą rozpocząć inicjatywę referendalną ws. przeniesienia do gm. Świątniki Górne

– Mamy dosyć naszych mogilańskich samorządowych waśni – oczekiwania na obiecywane od lat przez Radę i wszystkich wójtów studium i plan zagospodarowania przestrzennego. […] Mieliśmy zaplanowany remont i rozbudowę remizy. Nie będzie. Mamy już dosyć tego, że radni w Mogilanach nie chcą i nie potrafią współpracować ani sami ze sobą ani co gorsze z naszym Wójtem.
/ Włosań powraca do gminy  Świątniki, Dla Włosani

Mieszkańcy obawiają się, że do końca obecnej kadencji władz Gminy Mogilany będą spychani na margines, jak to dzieje się od reformy administracyjnej w roku 1990. Uważają, że jedyną obroną ich miejscowości jest zmiana przynależności do gminy, ponieważ w Mogilanach nie ma perspektyw na ich rozwój.

Powołują się ponadto na argumenty historyczne: przed II Wojną Światową i także przez długi okres po wojnie Włosań była częścią gminy Świątniki Górne.

Sprawdziliśmy, jak wygląda procedura odłączenia się sołectwa do innej gminy: najpierw należy zorganizować referendum. Jeśli w wyniku jego przeprowadzenia okaże się, iż większość mieszkańców chce dołączenia do Świątniki Górne, wówczas Rada Powiatu Krakowskiego musiałaby wyrazić swoją opinię w sprawie zmiany granic gmin Mogilany i Świątniki Górne. Konieczna byłaby również opinia wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartografii o zgodności dotychczasowych granic. Następnie Rada Gminy Mogilany musiałaby podjąć uchwałę w przedmiocie zmiany granic i przesłać ją do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych za pośrednictwem Wojewody Małopolskiego. Ostateczną decyzję w tej sprawie zatwierdza Rząd i publikuje ją w Dzienniku Ustaw.

Oświadczenie na stronie Stowarzyszenia „Dla Włosani”

Tagi wpisu: , , , , ,

3 komentarze

  1. I bardzo dobrze ale lepiej by było zmienić radnych i obarczyc opłatą za studium wtenczas moze by ich czegoś nauczyło

  2. Mieliście zaplanowaną budowę strażnicy? 🙂 To róbcie, kto Wam broni realizować marzenia!
    Świątniki tylko czekają na Włosań. Wybudują Wam kanalizację, salę gimnastyczną, wyasfaltują Kąty, Bajeczną, Słoneczną, zrobią mosty na Zdrojowej, Podlasie i Łobzowskiej. Tam najlepiej, gdzie nas nie ma. 😉
    Ale z tym studium, to macie rację.

  3. Jestem za tym żeby włosan odeszła z mogilan. Przynajmniej gmina zaoszczędzi na autobusie 275 albo skieruje do konar. Tak tam jest nie potrzebny bo ludzie wolą jeździć busem

Trackbacki/Pingbacki

  1. PRIMA APRILIS | LOVEgmina.pl - […] i także przez długi okres po wojnie Włosań była częścią gminy Świątniki Górne. / Odejdą z gminy Mogilany?, […]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *